Dom na Wodzie


   status: Druga Nagroda w Konkursie


   autorzy: Łukasz Gawlas, Krzysztof Leszczyński


   lokalizacja: Polska


   rok: 2006GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROJEKTU
Założeniem projektu jest nie tylko stworzenie funkcjonalnego domu w oderwaniu od stałego lądu, ale przede wszystkim całej towarzyszącej mu przestrzeni, stworzenie ‘mini-miasta’, pływającej sztucznej wyspy. W tym celu projekt zakłada utworzenie rozległej strefy ogólnodostępnej, przy wykorzystaniu płaskich dachów jednostek mieszkalnych.

STREFA OGÓLNODOSTĘPNA
Pełni różne funkcje. Pozwala na swobodną komunikację między wszystkimi częściami założenia – stąd można dostać się do każdej jednostki mieszkalnej, zejść na ląd, lub na pomost w bezpośredniej bliskości wody. Ze względu na dużą, skonsolidowaną powierzchnię to także doskonała przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców zespołu, miejsce spotkań towarzyskich, kąpieli słonecznych, czy kontemplacji otaczającego krajobrazu. Dach-taras separuje znajdującą się poziom niżej strefę prywatną od strefy publicznej.

STREFA PRYWATNA
Zlokalizowana jest tuż nad taflą akwenu. Szerokie tarasy, częściowo schowane pod dachem gwarantują mieszkańcom wygodne podejście do wody. Można z nich bezpośrednio wejść do jeziora, rzeki, lub zacumować przy nich sprzęt pływający. Szerokie przeszklenia odsłaniają atrakcyjną panoramę okolicy, a szeregowe ustawienie jednostek zapewnia niezbędną prywatność.

ELEMENTY SKŁADOWE ZESPOŁU MIESZKANIOWEGO
Projektowane założenie składa się z czterech głównych typów jednostek. Podstawowym mieszkaniem jest typ A – mieszkanie o powierzchni 123 m2, otwarte na dwie stron, o czytelnym podziale funkcjonalnym na część nocną (z trzema sypialniami, łazienkami i garderobami) i dzienną (pokój dzienny, jadalnia i kuchnia przechodząca na taras). Każdej części przyporządkowany jest szeroki taras. Typ A dostępny jest bezpośrednio ze strefy ogólnodostępnej. Typ B to mieszkanie o dwukrotnie mniejszej powierzchni, otwarte na jedną stronę, posiada jeden taras i jedną sypialnię. Dostępne jest ono z atrium. Atrium to kolejny element pływającego zespołu mieszkaniowego – typ C. Posiada ono opcjonalnie schody, które łączą je z przestrzenią ogólnodostępną. Ostatnim głównym elementem zespołu jest typ D, czyli jednostka pomocnicza o powierzchni 123 m2, w której znajduje się magazyn sprzętu wodnego, toalety publiczne oraz pomieszczenia administracyjne. Zespół mieszkaniowy obsługują także dwa rodzaje pomostów. Pomosty bezpośrednio położone nad wodą są połączone z jednostkami typu D i służą do cumowania sprzętu wodnego. Są one ogólnodostępną przestrzenią położoną bezpośrednio nad wodą. Pomosty położone na poziomie strefy ogólnodostępnej są łącznikami tej strefy z lądem, ich zadaniem jest połączenie obu tych przestrzeni, bez potrzeby pokonywania różnic wysokości.

KONSTRUKCJA
Podstawowym elementem konstrukcyjnym, a zarazem modułem zespołu jest stalowa rama o szerokości 3m, długości 9m, wysokości 3,3m. Może być unoszona na wodzie dzięki pływakom przymocowanym do przedłużenia jej elementów konstrukcyjnych bądź położona bezpośrednio na palach. I tak np. jednostka mieszkaniowa typu A jest zbudowana na sześciu takich elementach, natomiast jednostka typu B na trzech. Łączenie poszczególnych jednostek w zespoły mieszkaniowe opiera się na łączeniu podstawowych elementów konstrukcyjnych w ich osiach głównych. Otrzymujemy w ten sposób siatkę o module długości 3m. Drugim modułem siatki (szerokość) jest wymiar 9m wynikający z szerokości wszystkich typów jednostek A, B, C i D. Siatka konstrukcyjna o module 3m na 9m tworzy system w obrębie którego możemy dowolnie kształtować bryłę zespołu.